Převodovky

Historie počátku výroby planetových převodovek ve společnosti AGRA-BOHEMIA, a.s. sahá do přelomu 60. a 70. let, kdy byla pro vlastní potřebu vyvinuta první planetová převodovka. Vývoj i výroba probíhaly ve výrobním závodě v Nových Hradech u Skutče. Převodovky sloužily k pohonu širokého sortimentu zařízení, hlavně v oblasti technologie pro živočišnou výrobu a skladová hospodářství.

Postupem doby byly kladeny další požadavky využitelnosti planetových převodovek, proto byly vyvinuty další převodovky vyšší výkonové řady. U malých převodovek došlo k rozšíření sortimentu převodových poměrů, doplnění omezovače kroutícího momentu a také zmenšení modulu ozubení. Tím vznikla zmenšenina malé převodovky na "mini" převodovku. Naproti tomu byla vyvinuta nová těžší řada, aby vyplnila prostor mezi malými a velkými převodovkami. Nová střední převodovka je kombinací obou zmíněných typů. Převodovky se staly obchodním zbožím pro všestranné použití.

Stavebnicová konstrukce s velkým množstvím shodných dílů umožňuje operativně řešit široké požadavky hlavně z hlediska výstupních otáček. Vysoké převody umožňují redukovat vstupní otáčky motoru pod jednu otáčku za minutu. V takových případech nastanou v převodovce nadlimitní silové poměry a převodovku je nutné chránit proti přetížení.


V této kategorii nejsou žádné výrobky.